Jaun de Alzate Reserva 2018

Bodegas Loli Casado – Jaun de Alzate Reserva 2018
Bodegas Loli Casado – Jaun de Alzate Reserva 2018
92 bodů 4,3 Vivino
Cena
398 Kč s DPH

Cena 6 a více lahví
378,10 Kč s DPH


Kód produktu
S0027

Vyprodáno
ks

Reserva z roku 2018 využívá mimořádnou mineralitu hroznů z 60 až 80 let starých vinic. Výsledkem je plné, poměrně těžké a výrazné víno, tak typické pro řadu Jaun de Alzate. Skvělý produkt, který doporučujeme zejména zkušeným vinařům.

92 bodů od Tima Atkina, které nabízený ročník 2018 získal v únoru 2023, také lecos napoví. Uživatelé z Vivino hodnotí ročník 2018 na 4,3.
Více

Vlastnosti vína
Barva vína je intenzivní třešňová, jasná a vysokou intenzitou. Vůně je plná s tmavým ovocem, třešní a čokoládou.

V ústech se chuť vyznačuje černým ovocem a dřevitými tóny. Závěr je hladký, což zjemňuje silnější tříslovinu dodanou stárnutím v sudu. Celkově je víno velmi plné, spíše těžké a výrazné.

Loli a Jesús v rámci svého vinařství produkují dvě odlišné značky.

Tato Jaun de Alzate je tradičnější značka zděděná z minulosti, ale přizpůsobená modernímu vkusu a stylu. Značku vytvořil v roce 1982 Lolin otec Luis, aby zdůraznil dědictví rodinných vinic a tradic. Vína značky Jaun de Alzate vypráví příběh místa, kde se vše děje přirozeně a v souladu s prostředím, jako na těchto starobylých rodinných vinicích.

Hrozny použité k výrobě tohoto vína, Tempranillo, Graciano a Mazuelo, pocházejí z vlastních vinic v oblasti Rioja Alavesa o stáří 60 až 80 let a vína zrají v sudech z amerického dubu.

Konzumace
Vyzkoušejte s dobrou sušenou šunkou a kvalitními vyzrálými sýry.

Náš tip: Trhané hovězí.

Plný charakter a výraznější třísloviny i kyselinky nemusí na první pokus zachutnat každému, a proto toto víno doporučujeme spíše zkušenějším vinařům.

Ovšem velmi vysoké hodnocení 92 body od Tima Atkina či průměrné známky 4,3 u posledních šesti ročníků této Reservy na Vivinu ukazují, že své nadšené příznivce si rozhodně najde.

Dostupnost 
Celkově bylo tohoto vína vyrobeno jen 8.000 lahví.

Zrání
Víno zrálo 24 měsíců v  amerických dubových sudech a dalších 18 měsíců v lahvi než bylo uvedeno do prodeje.

Výroba
Ručně sbírané a pečlivě tříděné hrozny jsou ve vinném sklepě zpracovány tak, aby při manipulaci co nejméně strádaly. Hrozny se proto napřed odstopkují při nízké rychlosti odstopkovacího zařízení. Důvodem je, aby v této fázi nedošlo k jejich poškození.

Po následném jemném rozdrcení je mošt a dužina plněna do kónické ocelové nádrže. Ty jsou předem nasyceny atmosférou CO2, aby se zabránilo oxidaci vína při plnění.

V těchto nádobách pak následuje 18 denní alkoholová fermentace v jejím rámci dochází denně k přečerpávání při použití techniky delestage. To znamená, že se při čerpání kvasící šťáva odděluje od pevných částí hroznů. Při tomto procesu „uzávěr“ složený s pevných částí vína pomalu klesá na dno kádě. Po stočení se sušina z hroznů nechá na několik hodin usadit odděleně od kvasícího vína. Fermentující víno se nakonec vrací do kádě přes tento uzávěr. Dosahuje se tak maximální extrakce barvy a chuti a zároveň se zjemní případné svíravější třísloviny.

Tento proces se denně opakuje po celou dobu fermentace.

Víno a vinice
Reserva je vyrobena z hroznů z vinice La Llana. Zdánlivě velmi špatná půda, posetá mnoha vápencovými deskami, které brání růstu kořenů, dodává hroznům mimořádnou mineralitu a osobitost.

Stáří této vinice, vysázené dědečkem Loli je mezi 70 a 80 lety, a to je dalším předpokladem zajímavosti tohoto vína.

Vinice La Llana se skládá z několika dílčích parcel ležících na rovině ve výšce kolem 450 metrů nad mořem Na ploše o rozloze cca 6 hektarů tu najdeme hustotu výsadby od 3 700 do 4 400 keřů na hektar. Krásně zkroucené kmeny těchto starých vinic dávají z hektaru výnos přibližně 3.500 kg opravdu mimořádných hroznů.

Vinařství vlastní celkem 20 hektarů vinic v oblasti Rioja Alavesa. Nacházejí se v nadmořských výškách od 360 do 430 metrů nad mořem a jsou charakteristické svou vysokou mineralitou. Typické jižně orientované terasovité vinice se svažují dolů směrem k řece Ebro a jsou chráněné před studenými severními větry pohořím Sierra de Cantabria.

Přibližně 40% plochy jejich vinice se se chlubí mimořádným stářím keřů révy, protože byly vysázeny již dědou dnešní majitelky (Loli) před 70 až téměř 80 lety. Dalších asi 40% plochy vinic vysázel zástupce druhé generace, tedy Luis Casado a jejich stáří se pohybuje mezi 35 až 45 lety. A nejnovějších přibližně 20% vinic nabízí révu vysázenou před 23 lety.

Nejvíce zastoupené odrůdy jsou Termpranillo, Viura a Graciano.

Ocenění
Ročník 2018 (aktuálně v naší nabídce):
92 Bodů Tim Atkin (hodnocení z 02/2023)
4,3 z Vivino

Ročník 2016: 4,4 z Vivino

Ročník 2015: 4,3 z Vivino

Ročník 2014: 4,1 z Vivino

Ročník 2012: 4,3 z Vivino

Ročník 2011: 4,3 z Vivino

Ročník 2010: 4,2 z Vivino

Podoblast
Rioja Alavesa

Teplota podávání
18°C

Obsah cukru
Suché

Alergeny
Obsahuje siřičitany 

Vinařství
Bodegas Loli Casado je malé rodinné vinařství, kde dnešní vlastníci již v třetí generaci vytváří mimořádná vína. Nachází se v obci La Peubla de Labarca v oblasti Rioja Alavesa.

Většina vinic se vyznačuje zdánlivě velmi špatnou jílovito – vápencovou půdou. Ale jejich půda ve skutečnosti vyniká mimořádnou mineralitou, která zásadně ovlivňuje chuť výsledných vín.

Současně je hned na první pohled vidět, že si dnešní vlastníci – Loli a Jesús s víny doslova hrají. Pečlivě pracují s charakterem každé vinice, ohleduplně používají minimum chemie na ošetření nemocí révy, detailně řeší datum sklizně po každé víno, velmi šetrně zpracovávají hrozny, atd. Přitom vybudovali moderní zázemí pro zpracování, zrání i uložení lahví. Tím nejen využívají moderní technologie, ale také výrazně omezují spotřebu vody a energií s ohledem na životní prostředí.

Jak sama říká Loli Casado (vnučka zakladatele): „Jsme zamilovaní do naší práce ve vinařství a na vinici, vždy ohleduplní k prostředí, ze kterého naše vína pocházejí. Vytváříme vína s šarmem, se sympatií, sladká a příjemná na patře a s jedinečnou osobností, na která jsme hrdí.“

Nás nadchlo nadšení majitelů a současně zaujala netradiční chuť a mimořádná mineralita jejich vín. A vy tak můžete ochutnat další z zajímavých vín, která lze v ČR koupit jen u nás.

Parametry
Ocenění 92 bodů, 4,3 Vivino
Země Španělsko
Oblast Rioja
Klasifikace DOCa Rioja
Kategorie Reserva
Značka Jaun de Alzate
Ročník 2018
Obsah alkoholu 14%
Objem 0,75l
Odrůda 90% Tempranillo, 5% Mazuelo, 5% Graciano