Oblast Penedés je známa díky vynikajícího šumivého vína Cava, které se vyrábí metodou tradičního sekundárního zrání v lahvi stejně jako šampaňské. Ačkoliv oblastí DO Cava existuje ve Španělsku několik, tak ve skutečnosti 95% produkce tohoto šumivého vína pochází právě z okolí Barcelony.

Kromě již zmíněné produkce šumivých vín Penedés nabízí také zajímavá tichá vína. Pro výrobu růžových vín se používají především odrůdy Trepat, které dodávají typické jahodové tóny a samozřejmě chybět nemůže ani tradiční španělská odrůda Tempranillo.

V této oblasti ležící zhruba mezi Barcelonou a městem Tarragona se víno pěstuje již tisíce let. Víno těží na jedné straně z středomořského proudění vlhkosti a současně z vyšších pohoří, které většinu oblasti Penedés brání před chladem ze severu.

V různých částech pak najdeme i rozdílné klimatické podmínky. Například spíše chladnější Alt Penedès vyznačuje kontrastem horkých dní s chladnými nocemi a réva je tam vysázena až do neobvyklé nadmořské výšky 800 m.n.m. Naopak pobřežní teplejší pás Baix Penedès je více ovlivněn silným slunečním zářením s horkými a vlhkými léty.

Kombinace klimatické různorodosti a změn ve složení a bohatosti půdy pak obohacuje výsledná vína.

Vinice v oblasti celkem zabírají plochu asi 25 tisíc hektarů.

Oblast Penedés je průkopníkem v organickém vinařství. Již nyní je přes 60% vín s klasifikací DO Penedés produkováno v organické kvalitě bez chemických hnojiv, syntetických pesticidů a herbicidů. Cílem je, aby veškerá vína nesoucí označení DO Penedés byla od roku 2025 výhradně BIO (organická). 

Produkt Dostupnost Cena(ks) Množství (ks) Cena(karton)
Nuria de Montargull Rosé BIO 2022 Nuria de Montargull Rosé BIO 2022 Kód: S0048 Počet hvězdiček je 0 z 5 Rychlé info Medaile a ocenění BIO Ocenění: Medaile a oceněníZemě: ŠpanělskoOblast: PenedésKlasifikace: DO PenedésKategorie: JovenZnačka: Miguel PonsObsah alkoholu: 11,5%Objem: 0,75lOdrůda: 100% Ull de llebre (Tempranillo katalánsky)BIO certifikace: Ano Suché a velmi svěží růžové víno v BIO kvalitě. Ihned ucítíte, že převzalo ovocné i květinové vůně (fialky a další květy) použité odrůdy,… Skladem 247 Kč 234,65 Kč